Lewis Hamilton a câştigat competiţia de Formula Unu Abu Dhabi Grand Prix

Campionatul Mondial de Formula Unu şi competiţia Abu Dhabi Grand Prix au fost câştigate de pilotul britanic Lewis Hamilton, care a concurat pentru firma Mercedes, informează corespondenţii Reuters.

Pilotii echipei Williams, brazilianul Felipe Massa si finlandezul Valtteri Bottas, s-au clasat pe locurile 2, repsectiv 3 pe circuitul Yas Marina.

Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a fost al patrulea, britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a ocupat locul cinci, iar germanul Nico Hulkenberg (Force India) a trecut linia de sosire al saselea.

Pe locul 7 s-a situat mexicanul Sergio Perez (Force India), urmat de germanul Sebastian Vettel (Red Bull) pe locul 8, de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) pe locul 9 si de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) pe locul 10.

Cu probleme tehnice inca din turul 25/55, cand a pierdut sistemul ERS, germanul Nico Rosberg (Mercedes), rivalul lui Hamilton la titlul mondial, a trecut linia de sosire pe locul 14.