Românul care a câştigat ultramaratonul de la Cercul Polar participă la o cursă foarte dură în Alpi

Tibi Uşeriu, românul care a câştigat ultramaratonul de la Cercul Polar, începe astăzi una dintre cele mai dure competiţii din Europa. Cursa care se desfăşoară în Munţii Alpi presupune parcurgerea a 330 de km în 150 de ore. Traseul este unul deosebit de dificil, implicând porţiuni unde concurenţii trebuie să se caţere, iar condiţiile meteo nefavorabile pot duce la accidentări grave.

Reporter – Cristiana Sabău: Ultramaratonistul Tibi Uşeriu participă pentru a doua oară la cursa din Munţii Alpi. Anul trecut, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile a fost nevoit să se oprească la km 230. La întoarcere, el a povestit că la 2.900 de metri altitudine zăpada depăşea 50 de cm, era viscol şi ceaţă. Organizatorii au decis atunci să nu mai continue competiţia, şi pentru că într-una din ediţiile trecute a avut loc un accident şi un concurent a murit. Anul acesta însă Tibi Uşeriu speră că va putea trece linia de sosire, în data de 18 septembrie, când se va încheia cursa.