Katie Ledecky a obţinut cel mai bun timp al său din acest an la proba de 800 metri

Cvintupla campioană olimpică la înot Katie Ledecky a câştigat cursa de 800 de metri de la Indianapolis, în cadrul selecţiei înotătorilor americani pentru campionatul mondial, cu timpul de 8:11:50, cel mai bun rezultat al său din acest an. Succesul concurentei în vârstă de 20 de ani, care alături de titlurile olimpice mai deţine şi nouă succese la campionatele mondiale, nu a fost pus la îndoială nici un moment, întrucât s-a situat în fruntea cursei încă de la prima lungime de bazin şi a încheiat concursul pe primul loc, la aproape 9 secunde în faţa rivalului său american, Leah Smith, şi cu această victorie şi-a asigurat locul în echipa SUA la această probă pentru Campionatul Mondial de la Budapesta. Cu acest succes, Ledecky şi-a câştigat în mod automat şi locul în echipa americană pentru proba de 1500 de metri, astfel încât va fi nevoită să participe la selecţie doar pentru probele de 200 şi 400 de metri. La Jocurile Olimpice de la Rio de anul trecut, sportiva americană a obţinut medalii de aur la ambele probe. Cu siguranţă că Nathan Adrian, campionul olimpic la proba de 100 de metri de la JO de la Londra, care l-a învins pe această distanţă, cu o secundă avans, pe principalul său rival, Caeleb Dressel, va fi prezent la Budapesta. Concursurile de înot din cadrul Campionatului Mondial de la Budapesta vor avea loc în perioada 23-30 iulie./lendrefy/ddaniela