Doi halterofili români, medaliaţi la Campionatele Europene de Powerlifting

Doi sportivi legitimaţi la Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia, Ovidiu Panazan şi Laurenţiu Avram, au obţinut medalia de argint la Campionatele Europene de Powerlifting, la proba împins din culcat, singura din cadrul competiţiei. Lotul României la Campionatele Europene de Powerlifting, ce s-au desfăşurat în perioada 11 – 15 octombrie, în oraşul La Manga, din Spania, a fost format din cinci sportivi, dintre care doi legitimaţi la CS Unirea Alba Iulia. Astfel, Ovidiu Panazan, la categoria 83 de kilograme, master 1, a obţinut medalia de argint, după ce a împins din culcat 207,5 kilograme, iar juniorul Laurenţiu Avram, la categoria 74 de kilograme, a obţinut şi el argintul după ce a împins 175 de kilograme. Doar în acest an, sportivii legitimaţi la CS Unirea Alba Iulia au obţinut următoarele medalii, la concursuri internaţionale: