Cătălina Ponor a fost nominalizată la titlul de sportiva anului

Cătălina Ponor, retrasă recent din activitate, a fost nominalizată în ancheta pentru cea mai bună sportivă a anului, organizată de Asociaţia Internaţională a Presei Sportive.
Membrii AIPS o pot vota pe Ponor, medaliată anul acesta cu aur la bârnă la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, pe site-ul asociaţiei, până la data de 28 decembrie.
Sportiva din Constanţa şi-a anunţat retragerea din activitate după Campionatele Mondiale de la Montreal, ultimul concurs la care a participat fiind Openul Mexican (25 noiembrie), unde a câştigat două medalii de aur şi una de argint.
În cariera sa, Cătălina Ponor a cucerit 23 de medalii la competiţiile majore: 5 la Jocurile Olimpice (3 de aur, una de argint și una de bronz), 5 la Campionatele Mondiale (3 de argint şi două de bronz) şi 13 la Campionatele Europene dintre care 8 de aur, 2 de argint şi 3 de bronz. (RADOR – 14 decembrie)/rcostea