Imnul României s-a auzit la Mostar după săritura fabuloasă a lui Constantin Popovici

Cu cinci de 10 din partea juriului pentru săritura din finală, Constantin Popovici a reușit să obțină cea de-a doua victorie din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving, la Mostar, în penultima etapă a sezonului. Cătălin Preda a completat un weekend perfect pentru România cu o clasare pe poziția a cincea.

Imnul României s-a auzit, pentru a doua oară în acest sezon din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving, după ce Constantin Popovici a obținut o victorie spectaculoasă în etapa de la Mostar, penultima din sezonul 2019. Românul a primit 5 note de 10 pentru săritura din finală, fiind al doilea sportiv din istora competiției, după Garry Hunt, care reușește această performanță.

Sportivul român a început anul în forță cu o clasare pe locul secund în etapa din Filipine și o victorie în Irlanda, fiind considerat favorit în lupta pentru trofeul King Kahekili. A urmat o pauză forțată de trei luni, din cauza accidentării de la Polignano a Mare, în care a ratat trei etape. Cu victoria de la Mostar, pentru care a primit 200 de puncte, Constantin Popovici a intrat din nou în lupta pentru un loc permanent în sezonul viitor din cea mai spectaculoasă competiție de high diving din lume, fiind la doar 50 de puncte în spatele cehului Michal Navratil.

“Mă bucur atât de mult că am revenit după trei luni de recuperare. Am suferit și am muncit mult pentru acest lucru. Dar totul a meritat pentru că mă simt fantastic după această victorie obținută într-un loc atât de special cum este Mostar. Planul meu a fost să am patru sărituri foarte bune și mi-a ieșit. Desigur mă gândeam să obțin nota maximă, dar nu mă așteptam la un 10 perfect. Mai este o etapă și voi aborda totul pas cu pas. Urmează o săptămână de antrenament acasă, apoi o săptămână de antrenament în Austria și apoi etapa din Bilbao. Voi da totul și acolo și vom vedea ce iese în final”, a spus Constantin Popovici.

Cătălin Preda, românul prezent cu un wildcard în această etapă, a avut un final excelent și a reusit să încheie competiția pe locul 5 cu un total de 402,45 de puncte trei, un record personal, pentru sportivul român care ocupă acum poziția a șaptea în clasamentul general. Pentru finală, Cătălin Preda a ales o săritură cu un grad de dificultate de 5,1, o săritură pe care el a executat-o în premieră mondială.

“Săritura din finală a salvat un weekend care nu părea perfect. După ziua de sâmbătă m-am accidentat, în timpul sărituri de antrenament, și nu știam dacă mai pot efectua săritura pe care am pregătit-o pentru finală, mai ales că mai aveam o problemă și cu accidentarea mai veche de la spate. A fost însă o zi superbă în care poate nu am obținut același rezultat ca anul trecut, dar în care am adunat 402,45 de puncte, un record personal într-o etapă din Seria Mondială Red Bull Cliff Diving. Sunt încrezător că rezultatele bune de până acum îmi pot aduce un loc și în etapa de la Bilbao așa că dacă va fi cazul voi încerca să închei sezonul acolo cu un rezultat cât mai bun”, a spus și Cătălin Preda.

În lupta pentru titlu, Gary Hunt a terminat etapa de la Mostar pe locul secund cu un total de 426,90 de puncte și a obținut cel de-al optulea trofeu King Kahekili din carieră. Podiumul de la Mostar a fost completat de mexicanul Jonathan Paredes, unul dintre pretendenții la un loc permanent în sezonul 2020.

În competiția feminină, Rhiannan Iffland și-a păstrat titlul, al patrulea din carieră, după încă  o victorie clară în acest sezon. Australianca a câștigat toate etapele de până acum și nu a avut nicio problemă în acest weekend. Pe locul secund s-a clasat americanca Eleanor Townsend Smart, 23 de ani, aceasta fiind cea mai bună performanță a ei în cele 10 etape din Seria Mondială la care a concurat până acum. Podiumul feminin a fost completat de canadianca Lysanne Richard.

După etapa de la Mostar se cunosc campionii din acest sezon, atât la masculin cât și la feminin, dar lupta pentru cele patru locuri permanente este mai strânsă ca niciodată și se va decide peste trei săptămâni, la Bilbao, în ultima etapă din 2020.

Rezultate etapa a 6-a masculin (Mostar, Bosnia și Herțegovina)