Steaua şi Astra în Europa League

Rio Ave şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, 2-2 (1-0), joi seara, pe stadionul ”Rio Ave” din Vila do Conde, într-un meci din Grupa J a competiţiei de fotbal Europa League. Steaua a smuls, cu şansă, un punct în Portugalia, după ce a fost condusă de două ori. Diego Lopes a marcat ambele goluri ale gazdelor (35, 77 – penalty), în timp ce pentru roş-albaştri au înscris Claudiu Keşeru (minutul 60), din foarfecă, şi Lucian Filip, în prelungirile partidei (90+4).

Astra Giurgiu şi Celtic Glasgow au terminat la egalitate, 1-1, joi seara, pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, în Grupa D a competiţiei de fotbal Europa League. Astra a obţinut primul său punct în grupă, după ce norvegianul Stefan Johansen a deschis scorul în minutul 32, iar brazilianul William de Amorim a egalat în minutul 79. În meciul tur scorul a fost de 2-1 pentru Celtic.