Condiţii extreme la Campionatul Mondial de Mountain Bike

Campionatul Mondial de Mountain Bike rezervat sportivilor sub 23 de ani s-a desfăşurat în condiţii extreme. Înainte de startul competiţiei din Andorra a plouat torenţial, iar participanţii au fost nevoiţi să se ia la întrecere prin noroi. Participanţii au ajuns la finiş plini de noroi, fiind de nerecunoscut. Anton Cooper din Noua Zeelandă a reuşit să câştige medalia de aur chiar şi în asemenea condiţii dificile. Cooper i-a învins pe Victor Koretzky şi Grant Ferguson, care au completat podiumul. La feminin, medalia de aur a fost câştigată de Ramona Forchini, din Elveţia. Jenny Rissveds din Suedia s-a clasat pe locul doi, fiind mai lentă ca învingătoare cu 22 de secunde. Rusoaica Olga Terentieva s-a mulţumit cu medalia de bronz. La Campionatul Mondial de Mountain Bike au participat în total peste 100 de ciclişti din toată lumea.