frbs

Performanţe excepţionale ale bobului românesc! Imnul României a răsunat în acest sfârşit de săptămână pe pârtia din St. Moritz – Elveţia, iar ţara noastră a intrat în elita bobului feminin mondial după ce sportivele Andreea Grecu şi Florentina Iusco, antrenate de Paul Neagu, au obţinut titlul de Campioane Mondiale la juniori. Competiţia a avut la start 14 echipaje de bob 2 persoane, iar româncele au ocupat locul I, surclasând astfel sportive din Germania, Austria, Rusia, Canada, Elveţia şi Marea Britanie. După cele două manşe de concurs, Andreea Grecu şi Florentina Iusco au obţinut  titlul mondial cu un timp total de 2:18.46, locurile II şi III fiind ocupate de echipajele Germaniei,  respectiv de către Laura Nolte / Lavinia Pittschaft  (2:18.77) şi Kim Kalicki / Lena Zelichowski (2:18.85 ).

Un alt rezultat remarcabil la Campionatul Mondial de Juniori de la St. Moritz a fost obţinut şi de cel mai tânăr echipaj  de bob masculin din concurs. Sportivii Mihai Tentea (19 ani) şi Ciprian Daroczi  (19 ani), antrenaţi de către Mihai Păcioianu au obţinut locul II la bob 2 persoane la categoria Under 23 (2:14.57). La start au fost prezente 13 echipaje, iar locul I a fost ocupat de germanii Richard Oelsner / Alexander Schueller  (2:13.95) şi locul III de către Jonas Jannusch / Benedikt Hertel (2:14.96). Echipajul de bob 2 persoane format din Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi a mai obţinut şi locul IV la Campionatul Mondial de Juniori, categoria Under 26.