Înotătoarea Ana Dascăl a câștigat 12 medalii pentru „U” Cluj

Înotătoarea clujeană Ana Dascăl a fost în mare formă la recent încheiatele Campionatele Internaționale de Înot ale României.
Înotătoarea CS „U” Cluj, a obținut trei medalii de aur și cinci de argint la individual. A doborât recordul național la juniori cu timpul 27 de secunde și 74 de miimi la proba de 50 metri fluture și a realizat baremul de calificare la Campionatul European la probele 50 m fluture și 100 m liber.
Ștafetele României, cu sportiva universitară Ana Dascăl în componență, au cucerit patru medalii de aur și au corectat un record național.
În total, Ana Dascăl a cucerit 12 medalii din cele 13 pentru Universitatea Cluj. Medalia de bronz a competiției a fost cucerită de sportiva recent legitimată la „U” Cluj, Sabrina Săbădeanu, care a terminat pe treapta a treia a podiumului la proba 200 m spate. /rcostea