Alexandru Ion a câştigat Campionatul Naţional de triatlon organizat în cadrul „Delta Rowmania Triathlon”

Alexandru Ion a câştigat astăzi Campionatul Naţional de triatlon organizat în cadrul „Delta Rowmania Triathlon”. Podiumul a fost completat de Ciprian Bălănescu, deţinătorul titlului de campion naţional în ultimii 11 ani şi de Hunor Bereş. Competiţia feminină a fost câştigată de Antoanela Manac, care va participa la mondialul de triatlon de peste două săptămâni. Peste 200 de amatori şi profesionişti au participat la cursele de astăzi, care au avut loc la Tulcea, în zona lacului Ciuperca. Festivitatea de premiere va avea loc în jurul orei 15:30 de minute, pe malul lacului. „Delta Rowmania Triathlon” este o iniţiativă a multiplului campion olimpic la canoe, Ivan Patzaichin./roprea/sdm2