Simona Halep părăseşte turneul de la Wuhan

Simona Halep părăseşte turneul de la Wuhan încă din turul al doilea. Românca, nr. 1 mondial, a fost eliminată de Dominika Cibulkova, după un meci al contrastelor: 0-6, în primul set, trei intervenţii ale medicului, revenire şi şansă ratată pe finalul manşei a doua. Meciul a durat o oră şi 25 de minute şi s-a încheiat cu scorul 0-6, 5-7. Pe parcursul meciului, Simona a avut nevoie de mai multe ori de intervenţia fizioterapeutului, pentru îngrijiri medicale. Ajunsă la Wuhan, după o perioadă în care s-a relaxat în vacanţă, în Croaţia, Simona a avut dureri la spate la antrenamentul de duminică, la care s-a pregătit, alături de cehoaica Petra Kvitova. A oprit şedinţa de pregătire timp de câteva minute pentru a primi îngrijiri din partea medicilor, apoi a anunţat că speră să se recupereze la timp pentru a fi la 100% în meciul cu Cibulkkova: „Nu ştiu ce s-a întâmplat, au fost 24 de ore dificile, dar sper să fiu pregătită mâine”, a fost mesajul transmis de constănţeancă.
Cibulkova conduce cu 4-2 şi punctează cu victorii în cele mai importante meciuri (sferturi la Australian Open 2014, runda a doua de la Indian Wells 2013 şi faza grupelor de la Turneul Campioanelor 2016). În schimb, succesele lui Halep au venit la Bruxelles, în 2012, şi la Madrid, pe zgură, în 2016./rcostea/vdraguta