Monica Niculescu a învins-o pe Halep, la dublu

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi americanca Abigail Spears s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Miami, după o revenire remarcabilă. Niculescu și Spears și-au adjudecat victoria în meciul disputat contra cuplului româno-german Simona Halep/Julia Goerges, câştigat cu 1-6, 7-5, 10-8. Niculescu şi Spears au obţinut victoria după o oră şi 30 de minute. Halep şi Goerges au dominat cea mai mare parte a meciului, au condus cu 6-1 şi 4-1, dar au început să greşească tot mai mult şi le-au oferit adversarelor şansa de a reveni. De la 3-5, Niculescu şi Spears au luat patru game-uri consecutive şi s-au impus cu 7-5, egalând la seturi. În super tiebreak, Halep şi Goerges au avut 6-1, dar cuplul româno-american a egalat, 6-6, apoi scorul a devenit 7-6 pentru perechea Halep/Goerges, Niculescu şi partenera sa au întors scorul şi au condus cu 9-7, câştigând cu 10-8. Învingătoarele vor juca în sferturi contra perechii Samantha Stosur din Australia/Shuai Zhang, din China, a şasea favorită, campioană anul acesta la Australian Open./vdraguta