Situația din Herson: Foreţele ruse au ocupat gara feroviară și portul fluvial, dar orașul este controlat în continuare de partea ucraineană

La ora 5:13, situația din Herson era următoarea: forţele ruse au ocupat gara feroviară și portul fluvial, dar orașul este sub control ucrainean. Situația din oraşul Herson rămâne în continuare dificilă. Numărul victimelor și răniților este, deocamdată, necunoscut. Oraşul Herson este sub controlul Ucrainei, dar ocupanții Federației Ruse au pus mâna pe gara feroviară și portul fluvial, a declarat primarul orașului, Ehor Kolihaev, într-un comentariu făcut pentru Radio Europa Liberă. Kolihaev a dat asigurări că se află la locul său de muncă. Potrivit acestuia, situația din Herson rămâne una dificilă. „În momentul de faţă este foarte dificil de spus câți oameni au murit în orașul Herson, dar sunt mulți, în jur de 200 de morți și 300 de răniţi. De ce este dificil? Pentru că acum în orașul nostru au loc lupte, oraşul este sub asediu”, a spus Kolihaev. El a precizat că atunci când face referire la răniţi, discută atât despre militarii ucraineni răniți, cât și despre civili. Kolihaev a remarcat că localnicii sunt foarte speriați, stau în casele lor, în adăposturi antiaeriene. Trupele ucrainene antiteroriste au dus lupte, dar acum este greu de spus ce s-a întâmplat cu ele. „Trupele ruse mărșăluiesc prin orașul nostru, mărșăluiesc pe străzile noastre. Au pus mâna pe gară, pe portul fluvial. Suntem îngrijoraţi despre modul în care vom asigura viața orașului nostru astăzi sau mâine”, a declarat primarul din Herson. El a mai remarcat că a văzut imagini video în care militarii ruşi din Herson sunt implicaţi în jafuri. La rândul său, șeful Administraţia Regionale Militare din Herson, Hennadi Laguta, a dat asigurări că nimeni nu va opri comunicațiile mobile și internetul. „Rețelele mobile funcționează normal. Din cauza ostilităților, sunt posibile întreruperi. Cu toate acestea, defecţiunile sunt eliminate cu promptitudine”, a explicat Laguta. Jurnalistul Oleh Baturin a scris pe rețelele de socializare că, la ora 17:00, la 1 martie, localităţile Dariivka, Tokarivka și Tiahinka erau asediate. „Acumulări importante de echipamente inamice. Invadatorii ruşi au jefuit toate magazinele din Tiahinka, au distrus cooperativa Progress, au jefuit complet un local aflat la drum. Oamenii mai au provizii de hrană, dar invadatorii nu permit ca mașinile Fabricii de pâine Berislav să intre în localitate”, a spus jurnalistul. Potrivit acestuia, regiunea este în pragul unei catastrofe umanitare. Potrivit Administrației Regionale de Stat Herson, în urma bombardamentelor inamice de marți, două clădiri din oraşul Herson cu nouă etaje au fost afectate./vdraguta/sdm2
(www.tsn.ua – 2 martie)