Közzétették az Egészségügyi Minisztérium oltási programját
A szaktárca hangsúlyozza, hogy a 2030-ig szóló, nyilvános vitára bocsátott Országos Oltási Stratégia nem írja elő a kötelező védőoltást, hanem mindenkinek, különösen a krónikus betegségben szenvedő betegeknek jogot biztosít arra, hogy ha akarják, ingyenesen beoltassák magukat. Adriana Leu a közszolgálati rádió tudósítója így számolt be a részletekről:
Az oltási költségtérítés ellentétes a kötelezővé tétel elvével, és Románia most egy fontos lépést tesz a serdülők és a felnőttek egészségvédelme érdekében – áll a minisztérium közleményében. Az iskolákban nem lesz kötelező az oltás, de az egészségügyi és az oktatási miniszter közös rendelete előírja, hogy különleges járványügyi helyzetekben az oktatási intézménynek intézkedéseket kell tennie. Az oltatlan gyermekek a járvány megszűnéséig otthon maradnak, hogy megvédjék őket a betegségtől. A projektnek kilenc átfogó általános célkitűzése van, többek között az oltáshoz való hozzáférés biztosítása a megelőzhető betegségek magas kockázatának kitett személyek számára, az immunizációs program folytonosságának biztosítása vészhelyzetekben, valamint a lakosságnak az oltás előnyeibe vetett bizalmának növelése. Az Egészségügyi Minisztérium szerint 2009 és 2020 között 10%-kal csökkent a diftéria, tetanusz, szamárköhögés, gyermekbénulás és kanyaró ellen beoltott egyévesek száma, miközben az elmúlt években kevés volt a megbetegedés, és az oltásellenes mozgalom egyre nagyobb befolyással bír. Ennek érdekében országos tájékoztató és figyelemfelkeltő kampányt indítottak a védőoltáson keresztül történő immunizáció fontosságáról. (Radio România Actualităţi)
Nicolae Ciucă: Módosítani kell a szolgálati nyugdíjak törvényét
A Szenátus elnöke szerint erre azért van szükség, hogy a jogszabály teljes szövegel alkotmányos keretek közé essen. Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke ezzel kapcsolatban bejelentette, hogy összehívja a Szenátus házbizottságát, hogy megállapítsák annak a rendkívüli parlamenti ülésszaknak az időpontját, amelyen újra megvizsgálják és módosítják a törvényt, hogy az tiszteletben tartsa az Alkotmánybíróság döntését. „Késedelem nélkül korrigálni fogjuk a bíróság bírái által jelzett szempontokat, mert ettől a törvénytől függ a Nemzeti Újjáépítési és Ellenállóképességi Terv egyik fontos mérföldköve, amely szükséges feltétele az európai alapokhoz való hozzáférésnek” – írta online üzenetében Nicolae Ciucă. (Radio România Actualităţi)
A Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) azt kéri, hogy az igazságügyi intézmények esetében ne alkalmazzák a közintézményekre vonatkozó azon sürgősségi rendeletet, amely megszünteti a betöltetlen állásokat
A CSM azzal érvel, hogy a kormány azon szándéka, hogy megszüntesse a közalkalmazotti állásokat, egyes bíróságok vagy ügyészségek bezárásához fog vezetni, és követeli, hogy a végrehajtó hatalom által kibocsátandó sürgősségi kormányrendelet ne vonatkozzon az igazságszolgáltatás intézményeire. A CSM emlékeztet arra, hogy a bíróságok szintjén jelenleg a bírói állások körülbelül egyötöde és az ügyészi állások egyharmada betöltetlen, és az üres állások esetleges megszüntetése az igazságszolgáltatási tevékenység elakadásához vezetne. A múlt héten a főügyészség is hasonló állásfoglalást jelentetett meg. (Radio România Actualităţi)
Feltöltik a társadalmi segélyre jogosultak kártyáit
A szociális kártyák birtokosai augusztus 15-ig kapják meg az újabb 250 lejes részletet – adta hírül a beruházási és európai projektekért felelős minisztérium. Ez mintegy 2,5 millió rászoruló személyt érint, a kiutalt összeg pedig összesen 625 millió lej. Adrian Câciu miniszter szerint az alacsony jövedelműek támogatására azért kerül sor, mert az alapvető termékek ára átlagosan 25%-kal csökken, és az emberek ugyanazokat a termékeket kapják meg, de olcsóbban. Az államtól kapott pénzt kéthavonta egyszer kapják meg, és csak élelmiszerre vagy meleg étel vásárlására lehet felhasználni. (Radio România Actualităţi)
Székely Ervin