Rusia și R.P.D.Coreeană continuă să-și consolideze parteneriatul strategic

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, l-a felicitat pe liderul nord-coreean, Kim Jong-un, cu ocazia celei de-a 76-a aniversări a constituirii țării și a menționat că Moscova și Phenianul vor continua să-și consolideze sistematic parteneriatul strategic cuprinzător; telegrama respectivă a fost postată pe site-ul Kremlinului.

„Stimate tovarășe Kim Jong-un, primiți sincerele mele felicitări cu ocazia celei de-a 76-a aniversări de la constituirea Republicii Populare Democrate Coreene. Sunt convins că prin eforturi comune vom continua să consolidăm sistematic parteneriatul strategic cuprinzător dintre Rusia și R.P.D.Coreeană”, se spune în telegramă.

Colaborarea, este convins Putin, răspunde intereselor fundamentale ale celor două popoare și se desfășoară pe făgașul asigurării securității și stabilității în Peninsula Coreeană și în regiunea Asiei de Nord-Est, în ansamblu. Șeful statului rus a adăugat că relațiile dintre cele două țări se bazează pe bunele tradiții de prietenie și bună vecinătate și se află la un nivel înalt, lucru confirmat pe deplin de recentele discuții constructive și pline de conținut avute la Phenian de liderii celor două țări.

„Vă doresc sincer multă sănătate și succese, precum și pace și prosperitate pentru toți concetățenii dumneavoastră”, a arătat președintele Federației Ruse./snicolau/ctuluc

www.ria.ru – 9 septembrie