2024. november 11.

Hétfőn hatályba helyezik azt a törvény, amely korlátozza az IFN-hitelekkamatokat

Hétfőn életbe lép az a törvény, amely korlátozza a nem banki pénzintézetek (IFN) által számítható hitelkamatokat. Az új rendelkezéseket a folyamatban lévő hitelekre is alkalmazák. A törvény előírja, hogy az IFN-hitelkamatok, a hitel céljától függően, nem haladhatják meg a Román Nemzeti Bank (BNR) hitelkeretének jelenlegi 7,5 százalékos kamatát, magyarázta a FinZoom.ro pénzügyi összehasonlító portál igazgatója, Irina Chițu, hozzáfűzve: A legfontosabb előírás szerint a fogyasztó által fizetett végösszeg nem haladhatja meg a kölcsön teljes összegének kétszeresét. Az IFN-től felvett jelzáloghitelek effektív éves kamata nem haladhatja meg a BNR-kamat 8%-át, a fogyasztási hitelek esetében pedig a 27%-ot. Vannak kivételek is, például 5000 lejig terjedő kis fogyasztási hiteleknél a napi kamat legfeljebb 1%, 5000 és 10000 DAE közötti összegeknél nem haladhatja meg a napi 0,8%-ot, mig a 10 000 és 25 000 lej közötti hiteleknél a DAE nem haladhatja meg a napi 0,6 százalékot.
Irina Chițu azt is elmondta, hogy, bár a törvény a folyamatban lévő hitelekre is vonatkozik, a hitelszerződés módosítása annak érdekében, hogy az új szabályozó rendelkezés hatálya alá kerüljön, csak a fogyasztó kérésére és csak akkor történhet meg, ha a fizetési késedelem nem haladja meg a 60 napot.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.11)

Marcel Ciolacu miniszterelnök hivatalos látogatást tesz Londonban

Marcel Ciolacu miniszterelnök a héten hivatalos látogatást tesz Londonban, ahol találkozik brit hívatali kollégájával, Keir Starmerrel, és a képviselőház elnökével, Lindsay Hoyle-lal. A megbeszélések célja a két ország közötti kétoldalú kapcsolatok és együttműködés erősítése, különösen gazdasági téren és az adócsalás elleni küzdelemben. A miniszterelnök a Románia–Nagy-Britannia gazdasági fórumon is részt vesz. Marcel Ciolacu londoni látogatását a múlt hét óta készítik elő, amikor a kormány memorandumot fogadott el a két ország közötti adózásról és az adócsalás megakadályozásáról szóló egyezmény időszerűsítéséről, közölte Mihai Constantin szóvivő, megjegyezve: Az új dokumentum figyelembe veszi a 2023-as év során a román jogszabályokban végrehajtott módositásokat, valamint azokat, amelyek Románia OECD-csatlakozási céljának perspektívájához kapcsolódnak. A román miniszterelnök londoni munkalátogatása keretében találkozik Nagy-Britannia és Észak-Írország miniszterelnökével, valamint a londoni alsóház elnökével. A Gazdasági Fórumon hazánk energetikai szempontból az Európai Unió második legfüggetlenebb országaként mutatkozik be azzal a céllal, hogy 2030-ra elérje a teljes energiafüggetlenséget. Emiatt Románia ideális feltételeket kínál a zöld és fenntartható befektetésekhez. Az éghajlatváltozás elleni küzdelem, és a tengeri szélerőműparkok jelentik a következő jelentős fejlesztést országunk energetikai területén. A brit befektetők számára szintén fontosak a bukaresti kormány által nyújtott állami támogatások, amelyek a beruházás értékének legfeljebb 60%-át jelentik, zöldmezős projektek megvalósítására. A brit befektetők is bekapcsolódhatnak a megújuló energia-projektekbe. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.11)

A védelmi minisztérium katonai és vallási ceremóniákat szervez a hadműveleti színterek veteránjainak napja alkalmából

A védelmi minisztérium hétfőn, Bukarestben és a háborús övezetekben küldetést végrehajtó katonai egységek helyőrségein katonai és vallási ceremóniákat szervez a hadműveleti színterek veteránjainak napja alkalmából. A Fővárosban délelőtt 11 órától, az Ifjúsági Parkban található Hősök Emlékművénél ünnepséget tartottak, virágkoszorúkat helyeztek el és átadták a harci zászlót az „Alexandru Cernat tábornok” Szárazföldi Alkotóparancsnokságnak. Megjegyzendő, hogy november 11-ét, mint a nap szimboluma jelölték meg, ugyanis 1918-ban életbe lépett az antanthatalmak és Németország közötti fegyverszünet, amely lezárta az első világháborút, és megteremtette a szükséges feltételeket a Nagy Egyesülés megvalósulásához hazánkban.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.11)

A Külügyminisztérium 950 szavazóhelyiséget szervez külfölön az év végi elnök- és parlamenti választásokra

A Külügyminisztérium 950 szavazóhelyiséget szervez külfölön az év végi elnök- és parlamenti választásokra. Luminița Odobescu tárcavezető hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a diplomáciai és konzuli képviseletek minden szükséges intézkedést meghoznak a szavazás zavartalan lebonyolítása érdekében az országon kívüli szavazókörzetekben. Luminița Odobescu azt is leszögezte, hogy a rekordszámú szavazóhelyiség sajátos kontextusba szerveződött, amelyet a választási naptár, a külföldi szavazás sajátosságai, de a választások időszaka is meghatározott. A román diplomácia vezetője arra kérte a külföldön élő román választókat, hogy tájékozódjanak mielőtt szavazni mennek és ellenőrizzék, hogy a szavazóhelyiség ugyanaz a cím alattt működik-e mind a három választási fordulóban, nevezetesen az elnökválasztás első fordulójában, a parlamenti választáson és az elnökválasztás második fordulójában. A külügyminiszter ugyanakkor megjegyezte, hogy Spanyolországban, ahol katasztrofális árvizek voltak, át kellett költöztetni egyes szavazóhelyiségeket, az új címek felől pedig helyi szinten értesítik a választókat. Másrészt, Toni Greblă, az Állandó Választási Hatóság elnöke elmondta, hogy minden lépést megtettek a parlamenti és az elnökválasztások külföldi lebonyolítsáért. Ugyanakkor azt javasolta a szórványban élő románoknak, hogy előzetesen tájékozódjanak a szavazóhelyiségekről. A mindkét típusú választáson engedélyezett levélszavazással kapcsolatban Tony Greblă megjegyezte, hogy 6650 állampolgárnak küldték meg a borítékokat a szükséges dokumentumokkal.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.11)

Románia kereskedelmi deficitje 15%-kal nőtt az év első kilenc hónapjában

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn közölt adatok szerint Románia külkereskedelmi hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában és elérte a 23,5 milliárd eurót. Az elemzett időszakban az export meghaladta a 69 milliárd eurót, ami azonban 1,4%-kal jelentett kevesebbet. Az import közel 93 milliárd eurót tett ki, ami 2,3%-os növekedést jelent. Az év első kilenc hónapjában az import és az export összetételét főleg gépek és szállítóeszközök, valamint egyéb ipartermékek alkották, derülT ki az INS-adatokból. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.11)

Nemsokára forgalomba helyezik az elmúlt 20 évben Románia által vásárolt első vonatot

Néhány napon belül forgalomba helyezik az elmúlt 20 évben Románia által vásárolt első vonatot. A hétvégén megtörténtek az állóképességi tesztek és a szerelvény, utasok nélkül, Bukarestből Brassó fele vette útját. További tesztek következnek és ha minden rendben lesz, november 20-ról már utasokkal fog közlekedni, nyilatkozta a Vasúti Reform Hatóság elnöke, Ștefan Roșeanu, megemlítve, hogy ezen a héten az új vonatra is megkezdik a jegyek árusítását. Az új vonatot a Személyszálltó Trsaság (CFR Călători) üzemelteti majd a Bukarest – Brassó útvonalon.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 11.11)

Rozália Gănciulescu