București, 21 decembrie 2024 – Departamentul de Jurnalism al Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC), Universitatea din București (UB), condamnă, cu fermitate, atacurile de vineri, 20 decembrie a.c., la adresa jurnaliștilor ale președintei partidului S.O.S. România, Diana Ivanovici-Șoșoacă, eurodeputat în Parlamentul European, dar și ale unor parlamentari, membri ai formațiunilor politice Partidul Oamenilor Tineri (POT) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR).
Evenimentele electorale și politice din ultimele săptămâni au dus la o creștere alarmantă a mesajelor de amenințare și de instigare la ură îndreptate împotriva jurnaliștilor. Atacurile verbale reprezintă o formă extremă de intimidare, dar și o îngrădire a dreptului jurnaliștilor de a-și exercita profesia, fapt care contravine reglementărilor naționale și internaționale, care acordă protecție celor care exercită meseria de jurnalist. Misiunea acestora este una esențială în societățile democratice, ca servanți ai interesului public și furnizori de informații. Regulamentul (UE) de stabilire a unui cadru comun pentru serviciile mass-media în cadrul pieței interne subliniază, în Preambul, la punctul (2), „rolul unic al serviciilor mass-media, protecția libertății și pluralismului mass- mediei ca doi dintre principalii piloni ai democrației și statului de drept” și afirmă că aceștia „constituie o caracteristică esențială a unei piețe interne funcționale a serviciilor mass-media”.
Convenția Europeană a Drepturilor Omului stabilește, la Art. 10, alin. (1), că „Orice persoană are dreptul la libertate de exprimare. Acest drept include libertatea de opinie şi libertatea de a primi sau a comunica informaţii ori idei fără
amestecul autorităţilor publice şi fără a ţine seama de frontiere”, iar, la Art. 10, alin. (2), prevede că „Exercitarea acestor libertăţi ce comportă îndatoriri şi responsabilităţi poate fi supusă unor formalităţi, condiţii, restrângeri sau sancţiuni prevăzute de lege care, într-o societate democratică, constituie măsuri necesare pentru securitatea naţională, integritatea teritorială sau siguranţa publică, apărarea ordinii şi prevenirea infracţiunilor, protecţia sănătăţii, a moralei, a reputaţiei sau a drepturilor altora.”.
Experiența din trecut a altor state a demonstrat că primul pas pentru instalarea dictaturii și a anarhiei este intimidarea și îngrădirea drepturilor jurnaliștilor. Membrii Departamentului de Jurnalism din cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării solicită autorităților judiciare să iasă din starea de letargie a ultimilor ani cu privire la acțiunile de intimidare și agresare ale jurnaliștilor români și să ia de urgență măsuri, înainte ca România să se transforme dintr-un stat democratic într-o anarhie. De asemenea, solicită tuturor autorităților responsabile să dispună de îndată măsurile necesare pentru protejarea tuturor jurnaliștilor, care să le permită acestora să-și exercite meseria în deplină siguranță, dar și să ancheteze și să sancționeze actele de violență verbală și fizică, de intimidare și de defăimare a jurnaliștilor, în conformitate cu legislația națională și internațională la care România este semnatară.