Turul 1 al alegerilor prezidențiale câștigate de un candidat „nepotrivit”, turul doi anulat… România se află într-un haos politic
DANAS (Serbia), 21 decembrie 2024 – Așa cum s-a mai întâmplat de multe ori în istoria sa post-comunistă, România se află între tragedie și absurd. Acest lucru se reflectă în succesul electoral al unui șarlatan de extremă dreaptă și pro-rus din ultimele săptămâni, ceea ce arată marea neîncredere a românilor față de actuala clasă politică.
Este atât tragic, cât și absurd faptul că partidele democratice nu sunt pregătite să suporte consecințele unui astfel de rezultat.
După alegerile parlamentare (1 decembrie) și anularea turului 2 al alegerilor prezidențiale (6 decembrie), politicienii din toate partidele democratice discută despre o posibilă mare „coaliție pro-europeană” la București. Dar ei sunt în mod clar preocupați mai mult de posturi și de poziționarea tactică decât de reformele fundamentale de care are nevoie România.
Președintele Klaus Iohannis nu a avut declarații în această situație dificilă și a publicat scurte mesaje pe rețelele de socializare. Țara încă nu a digerat evenimentele din jurul primului tur al alegerilor prezidențiale de la sfârșitul lunii noiembrie.
Candidatul TikTok
Publicul a fost surprins de victoria lui Călin Georgescu, necunoscut publicului larg până la alegeri și care are opinii de extremă dreaptă, fundamentalist-creștine, pro-ruse și ezoterice.
El condamnă tot ceea ce este „occidental” ca fiind dăunător, îi slăvește pe fasciștii români dintre cele două războaie mondiale și pledează pentru retragerea României din Uniunea Europeană și din NATO.
Înainte de turul doi al alegerilor, programat pentru 8 decembrie, Curtea Constituțională a României a luat o decizie surprinzătoare – aceea de a anula primul tur de scrutin.
Această decizie s-a bazat pe informațiile colectate de serviciile de informații. Potrivit acestora, Georgescu a primit asistență financiară și logistică semnificativă de la un expert român în tehnologia informației pentru a ajunge la cât mai mulți oameni cu videoclipurile sale TikTok. În plus, un „actor statal”, cu referire indirectă la Rusia, l-ar fi ajutat pe Georgescu să devină mai vizibil pe rețelele de socializare.
Dovezi subțiri, comportament neprofesionist
În general, dovezile puse la dispoziția publicului sunt destul de subțiri. Citind aceste documente, impresia este că serviciile secrete românești au funcționat prost și neprofesionist. Controlul parlamentar a lipsit total. /…/
În prezent, împotriva lui Georgescu a fost declanșată o anchetă de către procurorii DIICOT, responsabili pentru corupție politică și crimă organizată. Se bănuiește că a existat finanțare ilegală a campaniei electorale.
La inițiativa României, Uniunea Europeană intenționează să inițieze proceduri împotriva TikTok pentru amestec în procesul electoral.
Curtea Constituţională, dependentă de politic
Publicul românesc este profund divizat în chestiunea anulării alegerilor. O mare parte a populației, precum și o serie de partide, consideră că aceasta este o lipsă de respect față de voința electorală a cetățenilor.
Curtea Constituțională din România este considerată o instituție slabă și incompetentă, dependentă de guvern.
În octombrie, activista de extremă dreaptă Diana Șoșoacă a fost exclusă din procesul electoral, în timp ce alți activiști de extremă dreapta au continuat să acționeze nestingheriți. Este un secret arhicunoscut la București că social-democrații au vrut să obțină un adversar ideal pentru premierul lor, Marcel Ciolacu. Acest adversar improbabil este șeful partidului de extremă dreapta Alianța pentru Unitatea Românilor, George Simion.
Partidele reformiste, indezirabile în coaliție?
Elita politică conducătoare încearcă cu disperare să creeze impresia că totul este normal. La alegerile parlamentare, partidele pro-europene au câștigat majoritatea mandatelor parlamentare. Este vorba despre social-democrați (PSD), naționali-liberali (PNL), Uniunea pentru Salvarea României (USR) /progresist-liberală/ și Uniunea Democrată a Maghiarilor Români (UDMR).
Dar trei partide de extremă dreaptă au mai mult de o treime din locuri. Cea mai puternică dintre ele este Alianța pentru Unitatea Românilor.
Toate partidele democratice, precum și 19 deputați minoritari au fost de acord să formeze o „coaliție pro-europeană” și au exclus orice posibilă cooperare cu extrema dreaptă.
Cu toate acestea, se pare că partidul progresist-liberal USR este în prezent singurul interesat de reforme. Și este cel care pare a fi nedorit în coaliție. Acest partid nu a fost invitat la nicio negociere de coaliție, iar propunerea sa de a include pașii de reformă în buget este ignorată.
Prin urmare, USR a refuzat să participe la ședința la care au fost împărțite ministerele. Despre programul de reformă care a fost publicat între timp, USR afirmă că este o copie a promisiunilor anterioare de reformă care nu au fost niciodată îndeplinite.
„Un Prigojin român”
Între timp, un alt episod din categoria „tragic și grotesc” este în desfășurare. Se presupune că în țară ar fi fost planificată o lovitură de stat de către o grupare din jurul fostului mercenar și membru al Legiunii Străine, Horațiu Potra. I se mai spune și „Prigojinul român”.
El a petrecut mult timp în Congo ca lider mercenar și se presupune că este responsabil pentru crimele de război de acolo. Se crede că Potra îl susține pe Georgescu, se vedeau în ajunul alegerilor.
Potra a fost arestat împreună cu alți câțiva adepți la începutul lunii. Întregul grup, dotat cu arme și o sumă mare de bani, a pornit cu mașini spre București.
La început, instituțiile statului au vorbit despre o „lovitură de stat planificată”. Între timp, singura discuție oficială este despre o încercare de a organiza revolte.
Potra a fost arestat după un apel telefonic anonim la poliție. Nu este clar de ce serviciile secrete și instituțiile statului nu au reacționat mai devreme, deși Potra nu părea deosebit de conspirativ.
Între timp, el este din nou liber. Jurnaliştii l-au întrebat de ce intenționa să vină înarmat la Bucureşti. Potra a răspuns că „l-a lăsat pe profesorul de fizică să susțină examenul de mecanică clasică, pentru că anterior a picat examenul”. Aceasta era o aluzie la președintele țării, Klaus Iohannis, fost profesor de fizică la liceu.







