Mexicul a anunţat o strategie de urgenţă pentru protejarea migranţilor mexicani din SUA

Guvernul din Mexic a anunţat vineri o strategie de urgenţă pentru a proteja migranţii din Statele Unite înaintea învestirii preşedintelui ales Donald Trump. Preşedintele Trump a ameninţat că va deporta milioane de persoane care au intrat ilegal în SUA. Printre măsurile anunţate de ministrul mexican de externe, Juan Ramón de la Fuente, se numără şi butonul de panică de pe telefonul mobil, care poate fi activat de oricine se confruntă cu o arestare iminentă. Persoana respectivă va fi pusă în legătură, astfel, cu zeci de consulate din SUA. De asemenea, va fi instituit un call center care va funcţiona 24 de ore pe zi pentru a-i asista pe mexicanii din străinătate. În plus, imigranţii mexicani din SUA vor avea acces la o echipă de peste 300 de avocaţi care îi vor ajuta să lupte legal împotriva deportărilor. Peste 4 milioane de mexicani trăiesc şi muncesc în SUA fără viză, informează BBC./mbaciu/ilapadat

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 27 decembrie)