A mai kormányülés napirendjéről
A miniszterek ma jóváhagyták az ország bruttó minimálbérének kiszámítására szolgáló képletet, amely figyelembe veszi az infláció és a munkatermelékenység alakulását, ugyanakkor összhangban van az erről szóló európai irányelvvel. Az év eleje óta a bruttó minimálbér 4.050 lej, és az új számítási képletnek kiszámíthatóságot kell biztosítania az alkalmazottak jövedelmének alakulását illetően. Az állami költségvetés elfogadása után ez az első kormányülés, amelynek napirendjén több beruházási projekt is van.
A végrehajtó testület ma az úgynevezett zöld átmenet három beruházási projektjére összpontosított, közel 90 millió lej értékben, amelyeket az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek uniós szinten hazánknak kiosztott árveréséből származó pénzeszközökből finanszíroznak. A pénz nagy része a Metrorexet fogja szolgálni, amelynek célja a 6-os metróvonal vonatainak biztonsági és automatizálási rendszerekkel való felszerelése, azon szerelvényeké, amelyek az északi pályaudvart kötik össze a „Henri Coandă” nemzetközi repülőtérrel. Az Északi pályaudvar és Străulești között közlekedő 4-es metróvonal vonatait ugyanezekkel a rendszerekkel szerelik fel. Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási jegyeinek árveréséből származó bevételből elkülönített pénz fennmaradó részét az állam közterületén lévő, a Román Aeroklub és a nagybányai területi repülőklub tulajdonában lévő egyes épületek energiahatékonyságának növelését célzó beruházásokra fogják fordítani. A miniszterek ma a Victoria-palotában 13 órakor kezdődő ülésén a vasúti infrastruktúrába történő beruházások folytatásáról is döntöttek. Pontosabban a Maros folyón átívelő vasúti híd rehabilitációjáról van szó, amelynek kivitelezési időtartama egy év és nyolc hónap. A beruházás értéke több mint 147 millió lej. (RADOR – Románia Rádió)
A Versenytanács tavaly több mint 70 millió euró értékben szabott ki bírságokat
A legnagyobb, összesen több mint 43 millió eurós bírságot három nagy cementipari vállalatra szabták ki, mert bizalmas információkat – például árakat, árengedményeket és fizetési feltételeket – egyeztettek egymás lözött. Ezzel a versenyszabályok megsértésével mesterségesen megemelték a cement árát – magyarázta ma az intézmény elnöke. További nagy összegű bírságokat szabtak ki a gyógyszeriparban, ahol a drágább gyógyszerek gyártói megpróbálták megakadályozni az olcsóbb generikus gyógyszerek értékesítését. A Versenytanács elemzései szerint Románia még mindig a legolcsóbb ország az EU-ban, különösen az élelmiszerárak tekintetében, de ez az előny az infláció miatt hamarosan eltűnik – magyarázta Bogdan Chirițoiu.
Bogdan Chirițoiu: Összességében nálunk a legolcsóbbak az élelmiszerek az Európai Unióban. Vannak olyan területek, a ruházat, ahol az európai átlag alatt vagyunk, de közelítünk az európai átlaghoz. Bár továbbra is olcsó ország vagyunk, az infláció, amely nálunk még mindig valamivel magasabb, mint az EU többi részén, azt jelenti, hogy az az előnyünk, hogy az EU-ban a legalacsonyabb árak között vagyunk, egyre csökken. Még mindig ott vagyunk, de – ismétlem – az uniós átlagtól való lemaradásunk csökkent. (Radio România Actualităţi)
Külföldön élő honfitársaink is érdeklődnek a romániai elnökválasztás iránt
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) központosított adatai szerint eddig csaknem 1900 külföldről érkezett román állampolgár küldte el kérelmét, hogy levélben szavazhasson a májusi elnökválasztáson. A levélszavazásra való regisztráció határideje március 20. A tavalyi választásokon több mint 6500-an szavaztak levélben. Szavazni csak a romániai lakóhellyel rendelkező vagy külföldön tartózkodó románok szavazhatnak. Az AEP szerint a külföldön élő románok a májusi választásokra külföldön szervezett bármelyik szavazóhelyiségben szavazhatnak. (Radio România Actualităţi)
Székely Ervin