Președintele Volodimir Zelenski a declarat, într-un interviu pentru NBC News, că va fi foarte greu pentru Ucraina să supraviețuiască asaltului Rusiei fără sprijinul militar din partea SUA. Acest lucru, a subliniat Zelenski, se aplică atât prezentului, cât și perioadei de după încheierea războiului. „Probabil că va fi foarte, foarte, foarte dificil şi, desigur, în toate situaţiile dificile, aveţi o şansă. Dar noi vom avea puţine şanse – puţine şanse de supravieţuire fără sprijinul Statelor Unite. Cred că acest lucru este foarte important, extrem de important” – a subliniat Zelenski, în timpul interviului acordat în marja Conferinței de Securitate de la München. Liderul ucrainean a menţionat că nu vrea să se gândească la lupta împotriva Rusiei fără sprijinul american și nu vrea să creadă că Ucraina și Statele Unite nu vor fi parteneri strategici. Amintim că Zelenski a anunţat anterior că a avut, vineri, la München, o întâlnire cu delegația SUA condusă de vicepreședintele J.D. Vance. Potrivit lui Volodimir Zelenski, părțile au convenit să continue activitatea comună la pregătirea unui document privind parteneriatul economic între cele două țări. Șeful statului ucrainean a mai menționat că Ucraina este pregătită să se îndrepte cât mai repede spre o pace reală, care să beneficieze de garanţii de securitate. După prima zi a Conferinței de Securitate de la München, șeful Biroului Președintelui Ucrainei, Andri Ermak, a declarat că Zelenski este gata să îl întâlnească pe dictatorul rus, Vladimir Putin, însă numai atunci când Ucraina va fi pregătită pentru negocieri. „Pregătirea este absolut clară – atunci când Ucraina va avea o poziție puternică şi coordonată cu SUA și cu Europa, atunci când vom înțelege ce garanții de securitate vom avea. Un astfel de moment încă nu a venit” – a explicat Ermak./sdan/lalexandrescu
Agenția de presă RBC – 15 februarie







