Turismul românesc a crescut ușor în prima lună a acestui an, față de ianuarie 2024

Turismul românesc a crescut ușor în prima lună a acestui an, față de ianuarie 2024. Nopțile de cazare au fost mai multe cu 12 procente. Cei mai mulți vizitatori au fost români, peste 84%, cu o durată medie a șederii de aproape două zile, în timp ce străinii au rămas în structurile de cazare ceva mai mult de două zile. Datele Agenției Naționale de Turism arată că tendința de creștere se va menține și anul acesta, când ar putea ajunge la cel puțin 5% și ar putea depăși nivelul înregistrat în anul 2019, înainte de pandemie. Președintele agenției, Alin Burcea, consideră însă că 2025 nu ar trebui privit cu prea mult optimism.
Alin Burcea: În primul rând, incertitudinea asta politică la nivel internațional, cu tot ce se întâmplă, îi face pe români, în general, să își țină banii în buzunar și, sigur, să meargă în țară, mai ales în vacanțe destul de scurte, dar mai puțin plecând în străinătate, pentru că se așteaptă, probabil, sigur, calmarea situației din Ucraina. Și când lucrurile se vor mai fi rezolvat puțin, probabil că vor putea să cheltuiască mai mulți bani. De asemenea, când cineva vede la televizor că e rău și că nu sunt bani și așa mai departe, oamenii, în general, fac mai puține cheltuieli decât în mod normal. În ceea ce privește turismul intern, una dintre măsurile luate de Guvern, inițial voiau să scoată voucherele de vacanță, în final le-au păstrat la jumătate, dar cei 800 lei sunt în realitate 620, pentru că se plătește un impozit și 600 lei, sigur, nu mai sunt atât de interesanți ca să stimuleze românii să meargă în România./RADOR RADIO ROMÂNIA//astanimir/dstanesc