Dmitri Peskov a declarat că Vladimir Putin și Donald Trump au încredere unul în celălalt

Reprezentantul Kremlinului a declarat că președinții Rusiei și SUA, Vladimir Putin și, respectiv Donald Trump, au încredere unul în celălalt și intenționează să urmeze calea normalizării relațiilor bilaterale.
‘Pot să susţin cu un grad sporit de certitudine că președinții Putin și Trump se înțeleg bine, au încredere unul în celălalt și intenționează să meargă treptat pe calea normalizării relațiilor ruso-americane’, a declarat în faţa jurnaliştilor, miercuri, Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus, Vladimir Putin. El a remarcat faptul că ‘Rusia și Statele Unite sunt nişte state foarte mari și că mult prea multe lucruri au fost distruse în timpul administrației anterioare în relațiile dintre Moscova și Washington’.
‘Deci, în mod evident, va fi nevoie de timp și de eforturi, susținute de voința președinților celor două țări, pentru a restabili aceste relații, dar, deocamdată, această voință fermă a celor doi președinți este probabil cea mai bună garanție că absolut toţi vor urma acest drum, am în vedere atât în ​​America, cât și în Rusia’, a declarat Peskov.
Răspunzând la întrebarea dacă contactele lui Putin și Trump ar putea fi considerate semne ale instaurării unei noi ordini mondiale, Peskov a spus: „Președintele Putin a susţinut întotdeauna necesitatea de a construi relații bazate pe respect reciproc, încredere reciprocă, beneficii reciproce. Iată ceea ce se întâmplă, de fapt, în momentul de faţă’./vdraguta/atataru

(www.interfax.ru – 19 martie)