Cod galben de ploi pentru sudul Banatului și vestul și nordul Olteniei

Este cod galben de ploi pentru sudul Banatului și vestul și nordul Olteniei, unde se vor înregistra 25-30 de litri pe metrul pătrat până mâine dimineață.

În paralel, rămâne în vigoare o atenționare fără cod, emisă deja, conform căreia va ploua în toată țara până sâmbătă. În plus, începând din această după-amiază, vântul va avea intensificări în jumătatea de sud a țării.

Ploile intense vor continua și mâine, când au fost anunțate un nou cod portocaliu și unul galben. Cel portocaliu va viza județele Mehedinți, Gorj și Vâlcea, unde cantitățile de apă vor ajunge și la 70 de litri pe metrul pătrat, chiar mai mult în nordul Olteniei.

Și tot mâine se anunță un cod galben de vânt care va viza jumătatea de sud a țării./geftene

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 27 martie