
Președintele Rusiei, Vladimir Putin, i-a înmânat ministrului rus de externe, Serghei Lavrov, cea mai înaltă distincție rusească – Ordinul Sfântului Apostol Andrei cel Întâi Chemat.
Ceremonia a avut loc în Sala Ecaterina a Palatului Senatului din Kremlin. Serghei Lavrov a primit această distincţie prin decret prezidențial pe 21 martie, în ziua în care a împlinit 75 de ani.
Șeful Ministerului de Externe al Rusiei a fost decorat cu ordinul „pentru servicii remarcabile faţă de Patrie, pentru contribuția deosebită la dezvoltarea și implementarea politicii externe a Federației Ruse și pentru mulți ani de activitate de stat fructuoasă”./ssirbu/lalexandrescu
https://tass.ru/politika/24018779
tass.ru – 22 mai







