Unul dintre candidații la alegerile prezidențiale din Polonia a anunțat că va da în judecată un portal de știri din mediul online care l-a acuzat că ar fi adus prostituate la un hotel de lux unde a lucrat ca agent de securitate.
Candidat de dreapta, istoricul Karol Nawrocki este, conform sondajelor, la o distanță mică de contracandidatul de centru-stânga, scrutinul urmând a avea loc duminică. Corespondentul BBC la Varșovia transmite că postalul de știri Onet a relatat că domnul Nawrocki a contribuit la livrarea de prostituate pentru clienții Hotelului Grand din Sopot, pe vremea când lucra acolo ca agent de pază. Domnul Nawrocki a etichetat povestea drept un pachet de minciuni și a spus că va apela la instanță. Portalul a transmis că sursele, care doresc să rămână anonime, au jurat că vor reitera acuzațiile, sub jurământ, în fața instanței.
Aceasta este cea mai recentă controversă din jurul lui Nawrocki a cărui campanie a fost umbrită de acuzații precum faptul că ar participat la încăierări ale microbiștilor pe stadioane, pe care nu le-a negat, și că ar fi profitat de un cetățean în vârstă pentru a achiziționa un apartament cu un discount mare./cstoica/schelaru
BBC SERVICIUL MONDIAL – 27 mai








