RADOR RADIO ROMÂNIA (14 iunie) – Iranul și Israelul s-au atacat reciproc peste noapte, în timp ce conflictul de lungă durată dintre cei doi inamici a escaladat fără semne imediate de detensionare. Iranul a lansat lovituri de represalii după atacul fără precedent de vineri al Israelului asupra obiectivelor nucleare și militare iraniene, care a ucis unii dintre cei mai importanți lideri militari ai țării. Sâmbătă, ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a avertizat că „Teheranul va arde” dacă loviturile iraniene continuă. Anterior, premierul israelian Benjamin Netanyahu a avertizat că „urmează mai mult”, în timp ce ambele părți raportează victime. (CNN INTERNATIONAL – 14 iunie)/mbaciu/ilapadat







