Premierul desemnat a discutat și cu liderul grupului minorităților naționale și continuă discuțiile și cu liderul UDMR

Ilie Bolojan a discutat și cu liderul grupului minorităților naționale, Varujan Pambuccian, iar la această oră liderul UDMR, Kelemen Hunor, a intrat la discuții cu premierul desemnat. Astăzi, într-o postare pe Facebook, liderul unional a transmis că UDMR este pregătită să continue negocierile și cere voce și greutate noului guvern, menționând că în vremuri dificile contează competența, experiența profesională și echilibrul formațiunii. Uniunea este nemulțumită de rezultatul negocierilor de până acum în privința repartizării ministerelor. AUR transmite într-un comunicat că nu va gira un guvern care, în loc să reducă risipa bugetară, vine cu noi taxe pentru români. În opinia formațiunii, alegerile anticipate reprezintă singura soluție la situația politică actuală./mlazar/ilapadat

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 20 iunie)