A încetat din viaţă fostul campion mondial de box și campion național la raliuri Mihai Leu

RADOR RADIO ROMÂNIA (2 iulie) – Fostul campion mondial de box Mihai Leu a încetat din viața aseară, la vârsta de 57 de ani. El era internat în stare gravă la secția Terapie intensivă a Institutului Clinic Fundeni din Capitală de mai bine de o săptămână. În 2014 fusese diagnosticat cu o afecțiune oncologică la colon, iar de-atunci a fost supus mai multor intervenții chirurgicale. Atât în ringul de box cât și pe circuitele de motorsport, Mihai Leu a fost mult mai mult decât un sportiv excepțional, a fost un simbol de voință, curaj și pasiune, se arată în comunicatul publicat pe pagina de Facebook a fostului campion. Mihai Leu a cucerit titlul de campion național al României în 1983, 1984, 1985 și 1986. Ca profesionist el a obținut, în 1995, titlul de campion intercontinental, versiunea WBO, pe care nu și l-a apărat ulterior, a devenit campion mondial la Hamburg în 1997, devenind primul campion mondial la profesioniști din istoria României. La profesioniști, Mihai Leu a boxat în 28 de partide, câștigând toate confruntările dintre care 10 victorii au fost prin K.O. În 1994 a debutat în automobilismul sportiv cu prilejul etapei Raliului Banatului, iar în 2003 a obținut titlul de campion național la raliu, a pilotat constant până în 2008, în anul 2018 a revenit în postura de pilot în Campionatul Național de Viteză în Coastă, iar în ediția 2019 a devenit campion național la categoria I, performanță egalată și în 2021. (RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 2 iulie)/amirea