Ministerul Finanțelor a împrumutat astăzi aproape 1,7 miliarde de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat și una de certificate de trezorerie cu discont, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României. Mâine este programată o licitație suplimentară, prin care statul vrea să atragă încă 60 de milioane de lei la randamentul stabilit astăzi pentru obligațiuni. De asemenea, Ministerul Finanțelor a împrumutat 500 de milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu maturitatea la 12 luni, la un randament mediu de 6,85% pe an. Pentru luna iulie 2025 sunt planificate împrumuturi totale de la băncile comerciale în valoare de 5,8 miliarde de lei, bani destinați refinanțării datoriei publice și finanțării deficitului bugetar./astanimir/dstanesc
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 10 iulie)








