Curtea Constituțională va analiza marți sesizarea depusă de parlamentarii din opoziție cu privire la primul pachet de măsuri fiscal-bugetar. AUR, SOS şi POT au recurs la acest demers, după ce moţiunea de cenzură depusă după asumarea răspunderii Guvernului a fost respinsă. Cele trei formaţiuni susţin, printre altele, Guvernul a folosit abuziv procedura angajării răspunderii pentru a impune un pachet eterogen de măsuri care afectează grav milioane de români, fără o dezbatere reală în Parlament./denisse
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 20 iulie)








