În urma atacului nocturn al dronelor rusești asupra Odesei, au izbucnit mai multe incendii, au fost avariate instalațiile de infrastructură și clădirile rezidențiale, a raportat șeful Administrației militare regionale, Oleh Kiper.
‘Inamicul a atacat Odesa cu drone de atac. În ciuda activității intense a forțelor noastre de apărare aeriană, există pagube provocate la infrastructura civilă: o clădire administrativă și mai multe mașini au luat foc, geamurile clădirilor rezidențiale au fost sparte. Informațiile despre victime sunt în curs de a fi precizate’, a scris Kiper într-o postare pe Telegram. Potrivit lui Kiper, serviciile de urgență intervin pentru a elimina consecințele atacului. În regiunea Odesa a fost declarată o alertă de raid aerian, iar explozii au fost raportate din Odesa./vdraguta/avladucu
(www.bbc.com/russian – 22 iulie)






