La ONU începe luni o conferinţă care va dezbate soluţia cu două state între Israel şi palestinieni

RADOR RADIO ROMÂNIA (28 iulie) – Zeci de miniștri se vor reuni luni la ONU luni pentru o conferință amânată în vederea elaborării unei soluții cu două state între Israel și palestinieni, însă Statele Unite și Israelul boicotează evenimentul. Adunarea Generală a ONU, formată din 193 de membri, a decis în septembrie anul trecut că o astfel de conferință va avea loc în 2025. Organizată de Franța și Arabia Saudită, conferința a fost amânată în iunie, după ce Israelul a atacat Iranul. Conferința își propune să stabilească parametrii pentru o foaie de parcurs către un stat palestinian, asigurând în același timp securitatea Israelului. Ministrul francez de externe, Jean-Noel Barrot, a declarat ziarului „La Tribune Dimanche”, într-un interviu publicat duminică, că se va folosi de conferința din această săptămână și pentru a convinge alte țări să se alăture Franței în recunoașterea unui stat palestinian. Președintele Emmanuel Macron a declarat săptămâna trecută că Franța intenționează să recunoască un stat palestinian în septembrie, la reuniunea anuală a liderilor mondiali din cadrul Adunării Generale a ONU. „Vom lansa un apel la New York pentru ca alte țări să ni se alăture pentru a iniția o dinamică și mai ambițioasă și mai exigentă care va culmina la 21 septembrie”, a declarat Jean-Noel Barrot, adăugând că se așteaptă ca țările arabe să condamne până atunci militanții palestinieni Hamas și să ceară dezarmarea acestora. Conferința are loc în timp ce războiul de 22 de luni dintre Israel și Hamas în Gaza continuă să facă ravagii. Războiul a fost declanșat la 7 octombrie 2023, când Hamas a ucis 1.200 de persoane în sudul Israelului și a luat aproximativ 250 de ostatici, conform numărătorii israeliene. De atunci, campania militară a Israelului a ucis aproape 60.000 de palestinieni, potrivit autorităților sanitare din Gaza. SUA nu vor participa la conferința de la ONU, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat, descriind-o drept „un cadou pentru Hamas, care continuă să respingă propunerile de încetare a focului acceptate de Israel care ar duce la eliberarea ostaticilor și ar aduce calmul în Gaza”. Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat a adăugat că Washingtonul a votat anul trecut împotriva Adunării Generale, care a solicitat organizarea conferinței și că „nu va sprijini acțiuni care pun în pericol perspectiva unei soluționări pașnice, pe termen lung, a conflictului”. De asemenea, Israelul nu participă la conferință, „care nu abordează în primul rând problema urgentă a condamnării Hamas și a returnării tuturor ostaticilor rămași”, a declarat Jonathan Harounoff, purtător de cuvânt internațional al misiunii israeliene la ONU. ONU susține de mult timp viziunea a două state care trăiesc unul lângă altul în interiorul unor frontiere sigure și recunoscute. Palestinienii doresc un stat în Cisiordania, Ierusalimul de Est și Fâșia Gaza, toate teritoriile capturate de Israel în războiul din 1967 cu statele arabe vecine. În luna mai a anului trecut, Adunarea Generală a ONU a sprijinit în mod covârșitor oferta palestiniană de a deveni membru cu drepturi depline al ONU, recunoscându-i calificarea pentru aderare și recomandând Consiliului de Securitate al ONU „să reexamineze favorabil această chestiune”. Rezoluția a întrunit 143 de voturi pentru și nouă împotrivă. Votul Adunării Generale a fost un sondaj global de susținere a candidaturii palestiniene de a deveni membru cu drepturi depline al ONU – o măsură care ar recunoaște efectiv un stat palestinian – după ce SUA s-a opus prin veto la Consiliul de Securitate al ONU cu câteva săptămâni înainte. (REUTERS – 28 iulie)/mbaciu/ilapadat