În presă şi pe reţelele sociale a început să circule o teorie conform căreia Sistemul electronic de tarifare rutieră care urmează să fie implementat în România va fi de fapt o modalitate de control al deplasării libere a cetăţenilor. Informaţia este falsă.
CONTEXT
„Apărătorul ortodox” a publicat un articol cu titlul „Se întâmplă în România! Vor să ne monitorizeze ca pe deţinuţi!”
„Începând cu 2026, fiecare kilometru parcurs cu mașina în România va fi monitorizat și taxat. Vom plăti rovinieta per kilometrii parcurși.
Dar nu taxa e problema. ❗CI FAPTUL CĂ NU MAI AI VOIE SĂ TE MIȘTI FĂRĂ SĂ DECLARI UNDE TE DUCI. Ai de ales între:
Dispozitiv de bord – urmărit prin satelit. Aplicație – localizare continuă. TICHET ELECTRONIC – DECLARATIE OFICIALĂ DE TRASEU. Asta nu e normalitate. E o distopie cu acte-n regulă. Ești tratat ca un suspect, un robot, o vită în sistem.
Azi îți iau traseul.
Mâine îți iau portofelul.
Poimâine îți iau dreptul de a te mișca fără aprobare.
Așa arată „digitalizarea” în viziunea autorităților:
SUPRAVEGHERE TOTALĂ ÎN SCHIMBUL DREPTULUI DE A CIRCULA. Rovinieta dispare. Libertatea, și ea. Dar hei, măcar o să plătim „doar cât circulăm”, nu? ❗Nu mai e taxare. E CONTROL. Și românul tace. Pentru că i s-a promis că „sporim bugetul pentru infrastructura si ajungem la nivel european”. AICI SUNT RISCURILE REALE: Control total asupra deplasării Statul știe: când pleci, pe unde mergi, unde te oprești și cât stai. Nu mai e o rovinietă. E o urmărire de tip militar, aplicată cetățeanului obișnuit. Stocarea masivă de date personale Ce garanții ai că traseele tale nu vor fi vândute, accesate abuziv, folosite pentru profilare? Cine îți promite că nu vor fi partajate cu alte instituții, companii sau… guverne străine?”, continuă „Apărătorul Ortodox”.
Captură ecran „Apărătorul Ortodox”
Active News preia la 18 august 2025 aceste teorii, într-un articol cu titlul „INTERNETUL A BUBUIT: Statul vrea să ne numere fiecare kilometru. Monitorizarea mașinilor noastre se va face continuu, „în permanență”, prin satelit. Pași majori pentru Controlul Total, prin PNRR”, precizând: „Ca să nu se spună că e „fake news” redăm și „Știrea Oficială”: ‘Comunicat de presă – PNRR: S-a semnat contractul de finanțare pentru proiectul: Sistem electronic de tarifare rutieră – Lot 1 – Sistem informatic centralizat'”
Este citat, într-adevăr, comunicatul Ministerului Transporturilor, în care însă nu se regăseşte nimic din teoriile conspiraţioniste enunţate mai sus.
Captură ecran “Active News”, 18 august 2025
Aceste teorii s-au răspândit şi pe reţelele sociale:
„Incredibil, UE vrea să ne monitorizeze fiecare kilometru parcurs cu mașina!!
Guvernul implementează un „program” de supraveghere și control total, finanțat prin PNRR, prin care STATUL trebuie să știe ÎN PERMANENȚĂ pe unde umbli, când pleci de acasă, unde te duci, unde te oprești, ce faci, ce dregi, pe ce șosea o iei și cu ce tip de mașină te deplasezi!
Chipurile ca să plătești rovineta diferențiat, mă!
Deci statul trebuie să știe totul despre tine!
Să nu cumva să ieși din linie!
Și fiți atenți, că deja au încheiat acordul, au semnat contractul de finanțare, adică nu vorbim vorbe!
Ai de ales între:
– dispozitiv de urmărire montat pe bord
– aplicație care te urmărește prin telefon
– declarație oficială de traseu (tichet electronic).
Te duci la un magazin în afara localității? La o rudă? La o treabă personală?
Statul trebuie să știe tot!
Orice om întreg la cap, în afară de haștagiștii vieții, cărora le place să-i controleze nenea doctorul dimineața și seara în toate orificiile, deci orice om întreg la cap înțelege că asta deschide larg poarta pentru orice mizerie și abuz!
Când spuneam că scopul final înseamnă SUPRAVEGHEREA ȘI CONTROLUL TOTAL al populației, săreau haștagiștii să ne strângă de cravată, să ne pună fermoar la gură și, eventual, să ne ardă pe rugul progresismului inchizitorial!
Apropo, haștagiștii vieții!
Vedeți că dispozitivele astea de supraveghere se asortează cu buletinul biometric!
Au aceeași culoare!
Luați cu încredere, sunt perfecte pentru voi, cu dedicație specială de la uie, care vă protejează pentru binele vostru, mă…”
(postare a utilizatoarei Facebook Alis Popa, 18 august 2025)
Captură ecran Facebook, 18 august 2025
„CITITI SI VA CRUCITI, CE LE MAI FATA MINTEA !!!
Personal, la acest moment o consider o glumă/un fake. Dar… urmează să se implementeze kkt-urile verzi ale lui Schwarz și Ursuleți, cu obiectiv zero emisii CO2. Și, între primele măsuri, sunt și orașele de 15 minute, în care te poți deplasa cu mijloace de transport doar această perioadă. Dacă e reală informația, atunci asta ar fi o măsură prealabilă. Nu mai vorbim despre controlul noastru total”
(postare a utilizatorului Facebook Viorel Mihăescu, 19 august 2025, unde se face referire şi la teoria ‘oraşului de 15 minute’)
Captură ecran Facebook, 19 august 2025
VERIFICARE
Comunicatul de presă al Ministerului Transporturilor din 13 august 2025 informează:
„Ministerul Transporturilor și Infrastructurii prin Direcția Generală Programe Europene Transport, în calitate de coordonator de reforme și/sau investiții pentru Planul Național de Redresare și Reziliență și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., în calitate beneficiar, au semnat contractului de finanțare nr. 71/2025, pentru proiectul ‘Sistem electronic de tarifare rutieră – Lot 1 – Sistem informatic centralizat’.
Proiectul își propune definirea și instituirea unui nou sistem informatic integrat de tarifare rutieră, în vederea managementului, gestiunii și controlului aplicării tarifului de trecere (TollRo) și a tarifului de utilizare (rovinieta), în conformitate cu prevederile Legii nr. 226/2023, privind aplicarea unor tarife rutiere pe rețeaua de drumuri naționale din România.
Sistemul de tarifare rutieră electronică va asigura:
Identificarea, în permanență, a traseului urmat de un vehicul pe rețeaua de drumuri naționale (prin intermediul unui echipament de bord – OBE sau prin intermediul unei aplicații destinată sistemelor de operare a telefoanelor mobile, conectate la satelit/ rețele de comunicații mobile) sau în baza unei declarații a utilizatorului – tichet de rută în format electronic);
stabilirea în mod automat a tarifului datorat în funcție de distanța parcursă cu acest vehicul pe categorii de drum și de caracteristicile vehiculului (MTMA, nr. de axe);
virarea tarifului datorat de utilizator în contul CNAIR;
interoperabilitatea cu sistemele de tarifare rutieră electronică din statele membre ale UE și facilitarea schimbului transfrontalier de informații cu privire la neplata tarifelor rutiere”.
Este vorba deci de un sistem de tarifare rutieră şi nu de acţiuni de urmărire a cetăţenilor sau de limitare a libertăţii de deplasare. Şi în prezent există sistemul de monitorizare a plăţii rovinietei pe drumurile naţionale, prin camere video fixe. Camerele înregistrează numărul de înmatriculare al vehiculului și îl compară cu baza de date a rovinietelor valabile. Dacă rovinieta nu este valabilă, se poate aplica o amendă.
Captură ecran a site-ului Ministerului Transporturilor, 13 aujgust 2025
CONCLUZIE
Sistemul electronic de tarifare rutieră va calcula taxele de drum în funcţie de distanţa parcursă pentru fiecare categorie de drum, a caracteristicilor vehiculului şi a traseului şi nu are nici o legătură cu ‘controlul populaţiei şi limitarea dreptului de deplasare’, teorii conspiraţioniste vehiculate în presă şi pe reţelele sociale. Informaţia este falsă.
Daniela Sîrbu










