Rețeaua de metrou din capitală ar urma să se extindă cu o nouă magistrală, potrivit unui protocol de colaborare semnat miercuri la Ministerul Transporturilor cu Metrorex și mai multe autorități locale din București și din județul Ilfov. Este vorba despre o legătură subterană între sud-vestul orașului și zona de nord-est, pe ruta Bragadiru-Voluntari. Viitoarea magistrală este gândită să aibă o lungime de 26 de kilometri, 27 de stații și două depouri, cu un cost estimat la aproape 2,5 miliarde de euro, ce urmează să fie confirmat printr-un studiu de fezabilitate. În prezent, în București sunt cinci magistrale de metrou, iar cea de-a șasea este în construcție spre Aeroportul „Henri Coandă” Otopeni./abranescu/avladucu
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 3 septembrie)








