Guvernul a aprobat mai multe măsuri pentru angajatori şi migranţi

Angajatorii vor primi o subvenţie de 2.250 de lei pe lună dacă încadrează în muncă persoane vulnerabile înregistrate ca şomeri, potrivit unor modificări legislative aprobate ieri, de Guvern. Măsura vizează stimularea firmelor pentru a sprijini reintegrarea profesională şi socială a persoanelor aflate în dificultate, inclusiv victime ale violenţei domestice sau ale traficului de persoane. Tot ieri, Guvernul a aprobat o hotărâre care stabilește relocarea a 300 de refugiați în România în următorii doi ani. Aceștia vor proveni din Sudan, Eritreea sau Sudanul de Sud și vor fi relocați din Egipt și Kenya. Prin această măsură, România aș reafirmă angajamentul de a contribui benevol la planul european de relocare, în conformitate cu Pactul european privind migrația și azilul./ilixandru/avladucu

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 5 septembrie)