Ministrul finanțelor, Alexandru Nazare, efectuează o vizită de lucru la Washington D.C.

Ministrul finanțelor, Alexandru Nazare, efectuează o vizită de lucru la Washington D.C. pentru a consolida dialogul economic și financiar cu partenerii americani și pentru a atrage noi investitori în sectoare-cheie pentru România, precum energie, infrastructură sau tehnologie. El are programate întâlniri cu reprezentanți ai mediului financiar-bancar, ai instituțiilor guvernamentale şi cu potențiali investitori. Vizita are o miză strategică, în ideea în care demnitarul român vrea să prezinte oportunitățile de investiții și să consolideze încrederea partenerilor americani. Suntem încrezători că această misiune va deschide noi căi de finanțare și va contribui la creșterea economică a României, a declarat Alexandru Nazare, potrivit unui comunicat al Ministerului Finanțelor./aburtica

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 11 septembrie