Armata israeliană anunţă că va acţiona cu o forţă „fără precedent” în Gaza City

Armata israeliană a anunţat că va acţiona cu o forţă „fără precedent” în Gaza City. Într-o postare pe reţelele de socializare online, un purtător de cuvânt al IDF a cerut sutelor de mii de palestinieni care se află încă în zonă să se deplaseze mai la sud. El a avertizat că în prezent aceştia mai au la dispoziţie o singură şosea deschisă pentru a pleca.

Vineri dimineaţă, presa palestiniană a anunţat că armata israeliană a detonat mai multe vehicule încărcate cu explozibili, într-un cartier din Gaza City, pe fondul acţiunilor de demolare a clădirilor./mbrotacel/lalexandrescu

BBC SERVICIUL MONDIAL – 19 septembrie