Cei doi arestaţi, în vârstă de 22 şi 52 de ani, fotografiau Fortăreaţa Navală Salamina în timp ce navigau cu barca în strâmtoarea din apropierea bazei navale
La câteva săptămâni după prinderea „fotografului” azer la baza Souda din Creta, o navă a Marinei militare elene a observat luni în strâmtoarea Bazei Navale Salamina încă doi „fotografi amatori”, ambii cetățeni români, care fotografiau Fortăreaţa Navală. Cei doi români, în vârstă de 22 şi, respectiv 52 de ani, se aflau la bordul unei ambarcațiuni turistice sub pavilion grecesc și, așa cum s-a constatat în timpul percheziției, aveau fotografii cu Fortăreaţa Navală Salamina pe telefoanele mobile. De asemenea, asupra lor au fost găsiți 4.700 de euro și 400 de dolari. Ambii au fost arestați pentru încălcarea articolului 148 din Codul Penal (pentru spionaj). Comunicatul Gărzii de Coastă este următorul: „În după-amiaza zilei de ieri, Autoritatea Portuară din Salamina a fost informată despre existența unei nave turistice profesionale (E/P-T/R) sub pavilion grecesc, cu doi pasageri străini (cetățeni români), care naviga în canalul Strâmtorii Bazei Navale și a fost oprită de o navă a Marinei Militare Elene. În urma unui control efectuat de echipajul navei de patrulare a Poliţiei Portuare-Paza de Coastă, ce s-a deplasat la fața locului, s-a constatat că cei doi, în vârstă de 22 și 52 de ani, dețineau materiale fotografice ale Bazei Navale Salamina pe dispozitivele telefonice mobile pe care le aveau asupra lor. Cei doi străini au fost duși la Autoritatea Portuară Centrală din Pireu, unde au fost arestați pentru încălcarea articolului 148 din Codul Penal (Spionaj). În plus, au fost confiscate 3 telefoane mobile, sumele de patru mii șapte sute de euro (4.700 €) și patru sute de dolari (400 $), iar ambaracaţiunea E/P-T/R a fost dusă în portul Paloukia, Salamina, pentru a se efectua o verificare amănunțită a documentelor de transport”.
PROTAGON (Grecia) – 23 septembrie 2025
Traducerea: Carolina Ciulu/RADOR RADIO ROMÂNIA







