Premierul Ilie Bolojan este de părere că facturile la energie ar trebui să scadă din a doua jumătate a anului 2026, datorită unităților de stocare a energiei fotovoltaice. Într-un interviu la Digi24, el a criticat întârzierea finalizării centralei de la Iernut și a mai spus că, din cauza incapacității administrative, proiectul nu a fost realizat deocamdată, deși necesita doar doi-trei ani. Potrivit acestuia, o altă greșeală a constat în faptul că hidrocentralele realizate în proporție de peste 70% nu au fost finalizate din diferite motive de mediu.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 30 septembrie)/dstanesc








