Eforturile de evacuare a celor peste 200 de turiști blocați în apropierea Muntelui Everest ar urma să se încheie marți

Eforturile de evacuare a celor peste 200 de turiști care au rămas blocați în apropierea versantului estic al Muntelui Everest, în Tibet, ar urma să se încheie marți, a declarat o sursă apropiată situației, după ce furtuni de zăpadă au lovit vestul Chinei. Pasionații de drumeții s-au îndreptat în număr mare spre regiunile montane ale Chinei, odată cu începerea vacanței naționale de opt zile, pe 1 octombrie, însă o furtună neașteptată de weekend a surprins sute de excursioniști care sperau să admire fața Kangshung a Everestului. Evacuarea, începută luni, ar trebui să fie finalizată marți, a precizat sursa, care a vorbit sub protecția anonimatului, nefiind autorizată să comunice cu presa. Guvernul regional al Tibetului nu a comentat deocamdată situația. Ninsoarea a continuat sâmbătă în îndepărtata vale Karma din Tibet, situată la o altitudine medie de 4.200 de metri. Duminică, salvatorii reușiseră deja să conducă în locuri sigure aproximativ 350 de excursioniști blocați./aionita/denisse

(REUTERS – 7 octombrie)