Organizația Națiunilor Unite a anunțat că încă nouă membri ai personalului său au fost reținuți fără motiv de autoritățile houthi din Yemen, ridicând numărul total al celor deținuți la 53. Purtătorul de cuvânt al ONU, Stéphane Dujarric, a declarat că aceste rețineri afectează capacitatea organizației de a furniza asistență umanitară în Yemen. Oficialii houthi au afirmat că imunitatea juridică de care se bucură angajații ONU nu ar trebui să îi protejeze de ceea ce au descris drept „activități de spionaj”./aionita/denisse
(BBC SERVICIUL MONDIAL – 7 octombrie)






