Deputaţii bulgari vor face o nouă încercare de a asigura cvorumul în Parlamentul de la Sofia. În şedinţele de plen de miercuri şi joi, parlamentarii nu au reuşit să întrunească cvorumul necesar. Miercuri, în sala plenară s-au înregistrat 61 de deputaţi, faţă de 121 numărul necesar, iar joi – 71. Din acest motiv, preşedinta Adunării Naţionale, Natalia Kiselova, a anunţat o nouă şedinţă plenară pentru vineri, la ora 9:00. În sala de plen, nu au fost prezenți deputaţii din GERB-SDS, „DPS – Un Nou Început”, „Există un Astfel de Popor” şi parlamentarii independenţi. Deputaţii din partidul „Renaştere” au fost prezenţi în sală, dar nu s-au înregistrat. Pe 14 octombrie, liderul GERB, Boiko Borisov, a anunţat că partidul său nu va mai asigura cvorumul în legislativ, deoarece nu vede niciun loc pentru GERB într-un astfel de guvern. La rândul său, liderul „DPS – Un Nou Început”, Delian Peevski, a declarat că partidul său este pregătit să îşi asume responsabilităţi în guvernare şi va aştepta până luni decizia GERB. Coaliţia „BSP – Stânga Unită” şi-a exprimat diponibilitatea pentru discuţii cu partenerii de coaliţie pentru a păstra guvernul. Deocamdată, partidul „Există un Astfel de Popor” nu a făcut comentarii./ddaniela/denisse
(www.bnr.bg – 17 octombrie)






