Realizator: Cristina Dumitrescu – Compania de distribuție a gazelor naturale Distrigaz Sud precizează că fusese anterior sesizată cu privire la miros de gaze în blocul grav afectat de explozia din sectorul 5 al capitalei, iar echipele sale s-au deplasat ieri dimineață la imobilul din Calea Rahovei. Întrucât cele semnalate s-au confirmat, s-a luat măsura de a se sista alimentarea cu gaze naturale a clădirii, iar robinetul de branșament a fost sigilat. În această dimineață, după ce problema a fost sesizată din nou, echipele de intervenție au ajuns la fața locului în momentul producerii exploziei, în același timp cu pompierii, informează compania, și adaugă că agentul de intervenție Distrigaz Sud Rețele a constatat sigiliul rupt de pe robinetul închis în ziua precedentă. Reamintim că, în urma exploziei de astăzi dimineață, trei persoane au murit și 13 au fost rănite, fiind internate în spital. Premierul Ilie Bolojan a transmis întreaga sa compasiune familiilor celor decedați și tuturor celor afectați. În cadrul unui interviu la Radio România Actualități, Ilie Bolojan a afirmat că, cel mai probabil, imobilul nu va mai putea fi locuit.
Ilie Bolojan: Din păcate, această tragedie, e clar, a generat acest număr de victime și afectarea structurii de rezistență a blocului și, din primele estimări ale Inspecției de Stat în Construcții, foarte probabil, acest bloc nu va mai putea fi reabilitat și va trebui demolat./RADOR RADIO ROMÂNIA/mlazar/asalar
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 17 octombrie)








