Câteva mii de credincioși din toată țara sunt prezenți, în aceste momente, la Mănăstirea Prislop, unde au avut loc manifestările religioase prilejuite de proclamarea locală a canonizării Sfântului Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop. Liturghia arhierească a fost oficiată de un sobor de 30 de arhierei, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Ulterior, a fost citit actul de canonizare a Sfântului Arsenie și a fost prezentată icoana acestuia, cu care s-a pornit în procesiune spre mormântul din curtea mănăstirii. Considerat de mulți sfânt încă din timpul vieții, părintele Arsenie Boca este supranumit Sfântul Ardealului și a fost una dintre cele mai importante figuri ale ortodoxiei românești. Născut în Hunedoara, la Vața de Sus, el va fi prăznuit an de an la 28 noiembrie, iar în calendarul ortodox local, sărbătoarea sa va fi marcată cu cruce roșie, ne-a informat corespondentul RRA Ilie Pintea. (RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 28 noiembrie)/apostelnicu/ctuluc







