Este cod galben de inundaţii până la prânz pe cursuri de apă din 17 judeţe din sudul şi sud-estul ţării. În Tulcea a fost pericol de viituri rapide – populaţia din şase comune a primit mesaje RO-ALERT în acest sens. Două râuri au fost sub cod portocaliu de ieri la prânz până la miezul nopţii. În mesajul transmis de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă Delta, oamenii erau îndemnaţi să evite deplasările în zonele predispuse la inundaţii şi să nu îşi lase maşinile în apropierea cursurilor de apă sau a podurilor. Şi a fost interzisă traversarea zonelor inundate – şi pe jos şi cu autovehicule. Probleme au mai fost în municipiul Ploieşti, unde mai multe curţi au fost inundate, după ce Râul Doamnei a ieşit din matcă. Membrii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Argeş au dispus închiderea totală a barajului Mărăcineni de pe acest râu pentru a scădea nivelul de acumulare a apei./denisse/amirea
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 1 decembrie)








