Guvernul răspunde într-un comunicat la întrebările adresate pe tema reformei impozitării proprietăţii

Reforma impozitării proprietății era necesară deoarece România avea printre cele mai mici venituri de acest fel din Uniunea Europeană. Existau disproporții majore de la o localitate la alta, iar peste o treime din taxe nu erau încasate, explică Guvernul într-un răspuns la numeroasele întrebări care i-au fost adresate pe această temă. Într-un comunicat, reprezentanții executivului arată că această situație a generat pierderi pentru autoritățile locale, inechități între contribuabili și creșterea transferurilor de la bugetul național către autoritățile locale. Majorările semnificative sunt generate cumulat de eliminarea reducerilor pentru vechime și tipul clădirii, actualizarea bazei de impozitare și majorarea cotei de impozitare de către primării, în special acolo unde anterior fusese stabilită la un nivel minim. Banii colectați din impozitele și taxele locale rămân la bugetele locale, deoarece bugetul de stat, cel centralizat, nu mai poate să asigure transferurile în creștere din cauza deficitului, mai arată Guvernul, amintind că actualele calcule sunt valabile până când va fi introdus sistemul automat de evaluare a proprietăţilor şi impozitarea la valoarea de piaţă, cel mai probabil la 1 ianuarie anul viitor./dstanesc/amirea

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 11 ianuarie)