Soarele a emis patru erupții puternice şi se aşteaptă o posibilă furtună geomagnetică

NASA a detectat la începutul lunii februarie patru erupții solare puternice, punând în alertă maximă experții în meteorologie spațială.
Conform datelor furnizate de NASA și Centrul de Predicții Meteorologice Spațiale al NOAA, primele trei erupții – una clasificată ca X8.1, printre cele mai puternice din ultimii ani – au avut loc între 1 și 2 februarie, fiind urmate în primele ore ale zilei de 3 februarie de un al patrulea eveniment.
Conform NOAA, o creștere a intensității acestuia ar putea provoca în următoarele ore perturbări și degradarea comunicațiilor radio de înaltă frecvență (HF) pe partea însorită a Pământului, cu posibile întreruperi temporare care ar putea dura de la câteva minute până la câteva ore.
Experții subliniază că evenimentele de această intensitate nu sunt neobișnuite în timpul „maximului solar” și nu reprezintă o amenințare directă pentru populația Pământului. Cu toate acestea, monitorizarea activității solare continuă pentru a evalua orice impact suplimentar asupra infrastructurii tehnologice.
Erupțiile solare pot preceda şi sosirea ejecțiilor de masă coronală (CME), nori mari de plasmă care călătoresc prin spațiu și care, dacă sunt îndreptați spre planeta noastră, pot genera furtuni geomagnetice și aurore polare vizibile chiar și la latitudini relativ joase./cpaunel/asalar

(www.rainews.it – 4 februarie)