În Oman au început negocieri între Statele Unite şi Iran

În Oman au început discuţiile dintre Statele Unite şi Iran, în contextul în care Washingtonul încearcă să limiteze programul nuclear şi balistic al Teheranului. Iranul şi-a exprimat dorinţa de a negocia activităţile sale nucleare, însă a subliniat că apărarea sa balistică nu poate fi negociată. Ministrul iranian de externe a avertizat că Teheranul se va opune „solicitărilor excesive” ale Washingtonului, reprezentat la convorbirile din Oman de o delegaţie condusă de emisarul special Steve Witkoff. Multă lume consideră aceste convorbiri drept posibil ultima oportunitate de a evita o confruntare militară între SUA şi Iran. Pentru iranieni, aceste discuţii sunt esenţiale în prevenirea unui atac american. De câteva săptămâni, se înregistrează o acumulare militară masivă a forţelor americane în regiune, iar preşedintele Donald Trump a ameninţat că va ataca Iranul dacă nu va exista un acord. SUA şi-au intensificat prezenţa în regiune în răspuns la represiunea violentă a protestelor antiguvernamentale de către autorităţile iraniene. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 6 februarie)/mbrotacel/aburtica

RADOR RADIO ROMÂNIA (6 februarie)