În Oman au început discuţiile dintre Statele Unite şi Iran, în contextul în care Washingtonul încearcă să limiteze programul nuclear şi balistic al Teheranului. Iranul şi-a exprimat dorinţa de a negocia activităţile sale nucleare, însă a subliniat că apărarea sa balistică nu poate fi negociată. Ministrul iranian de externe a avertizat că Teheranul se va opune „solicitărilor excesive” ale Washingtonului, reprezentat la convorbirile din Oman de o delegaţie condusă de emisarul special Steve Witkoff. Multă lume consideră aceste convorbiri drept posibil ultima oportunitate de a evita o confruntare militară între SUA şi Iran. Pentru iranieni, aceste discuţii sunt esenţiale în prevenirea unui atac american. De câteva săptămâni, se înregistrează o acumulare militară masivă a forţelor americane în regiune, iar preşedintele Donald Trump a ameninţat că va ataca Iranul dacă nu va exista un acord. SUA şi-au intensificat prezenţa în regiune în răspuns la represiunea violentă a protestelor antiguvernamentale de către autorităţile iraniene. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 6 februarie)/mbrotacel/aburtica
RADOR RADIO ROMÂNIA (6 februarie)







